تفاوت هاست با سرور

به گزارش سایت مانتی وب شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که با خواندن مقاله هایی در مورد هاستینگ کمی دچار گنگی شده اید برای ساده تر شدن فهم این مقالات لازم است ابتدا مفاهیم اصلی حوزه هاستینگ را بدانید. یکی از مقالاتی که می تواند به شما کمک کند مقاله تعریف هاست به زبان ساده و دیگری همین مقاله است.
در مقالات حوزه هاستینگ اشارات زیادی به هاست و سرور شده است. اگر نمی دانید این دو با هم چه تفاوت هایی دارند و هر کدام چه ویژگی هایی دارند با ما همراه باشید.
همانطور که گفته شد برای اینکه سایتی را در محیط اینترنت پیاده سازی کنید در ابتدا احتیاج به یک فضا دارید که اطلاعات مربوط به کدنویسی و طراحی سایت خود را در آن قرار دهید. به این فضا هاست می گویند. خود هاست فضایی است که روی سرور قرار دارد. سرور کامپیوتری است که 24 ساعته به اینترنت متصل است تا اطلاعات شما همیشه در اختیار کاربران سایتتان قرار بگیرد. از ویژگی های سرور خوب آن است که به هیچ عنوان قطعی نداشته باشد. به سرور کامپیوتر میزبان سایت نیز می گویند.
پس نتیجه می گیریم هاست فضایی است روی کامپیوتر سرور که در اختیار شما قرار می گیرد تا اطلاعاتتان را روی آن بریزید. طبق یک مثال می توانیم تفاوت هاست با سرور را اینگونه بیان کنیم که اگر سرور را یک کامپیوتر در نظر بگیرید هاست هارد ان کامپیوتر می باشد.
حال سیستم سرور شما اگر لینوکس باشد هاست شما هاست لینوکس و اگر ویندوز باشد هاست شما هاست ویندوز است. لازم به ذکر است که تهیه هاست لینوکس یا ویندوز هیچ ارتباطی با میزان اطلاعات شما در مورد سیستم عامل یا نحوه کار کردن با آن ندارد. نوع هاست تنها بستگی به نوع سیستم عامل سرور دارد که شما نیازی به داشتن علم کار کردن به آن سیستم عامل را ندارید. تنها موردی که باید در انتخاب نوع هاست در نظر بگیرید نحوه برنامه نویسی سایتتان است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مقایسه و تفاوت های هاست ویندوز و لینوکس را بخوانید.
برای تهیه هاست شما می توانید از یکی از شرکت های هاستینگ مانند مانتی وب مراجعه کرده و با توجه به نیاز خود هاست خود را به راحتی تهیه نمایید. پس از آن می توانید از طریق کنترل پنل هایی که در اختیار شما قرار می گیرد به محیط هاستتان دسترسی داشته باشید و فایل های خود را در آن قرار داده و حتی ویرایش کنید. کنترل پنل های متفاوتی برای مدیریت هاست وجود دارد. که در مقاله معرفی چند کنترل پنل محبوب می توانید به طور مختصر با آنها آشنا شوید. هاستی که شما تهیه می کنید برای مدت محدودی در اختیار شما قرار می گیرد و شما باید پس از اتمام مدت مقرر خرید آن را تمدید نمایید.
همانطور که گفته شد اطلاعات شما روی سرور قرار می گیرد. در نتیجه کیفیت ، سرعت و دیگر ویژگی های سرور می تواند روی سایت شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به همین دلیل هنگام تهیه هاست حتما باید به ویژگی های سروری که تهیه می کنید توجه کنید. اگر قصد تهیه یک هاست خوب را دارید حتما پیش از هر اقدامی مقاله نکات مهم در تهیه هاست را مطالعه کنید تا بدانید چه فاکتورهایی در خرید یک هاست خوب موثر است.